Icon
دوره آموزشی نوجوان

ویدئو معرفی دوره آموزشی بلند مدت ویژه نوجوان

نوجوان


«نوجوانی» مسیر آینده زندگی را شکل می‌دهد.

شما هم اگر فرزندی در آستانه «نوجوانی» دارید و سودای «تربیت صحیح» در سر دارید، حتما دغدغه‌‌مندید و حق هم دارید. دغدغه‌ای از این جنس که:

در این دنیای فراگیرِ رسانه و انبوه ارتباطات ناسالم، آیا می‌توانم نوجوانم را حفظ کنم؟ چگونه با هیجاناتش، پرخاش‌گری‌هایش، با حوصله سررفتن‌هایش و با گوشه‌گیری‌هایش کنار بیایم؟ چطور با او همراه شوم و چگونه ارتباط خوب و صحیح با او برقرار کنم که هم من و هم او از کنار هم بودن لذت ببریم؟

دیگر او فرزندِ شیرین و خواستنیِ سال‌های گذشته نیست که در آغوشش کشم! او پی استقلال است؛ منطق خودش را دارد؛ خودش می‌خواهد تصمیم بگیرد؛ می‌خواهد سعی و خطا کند! چه کنم خدایا...؟!

چگونه او را با دین و شریعتِ پاک تو آشنا کنم؟ با آموزه‌هایی که روح و قلبش را بنوازد و در ذهنش خانه کند. به او چه بیاموزم و با او چگونه رفتار کنم تا خودِ او این مسیر روشن را انتخاب کند و من...

و من از سویدای دل تو را بخوانم که: «الحمد لله رب العالمین»...

همسفر نور

مؤسسۀ فرهنگی بیان هدایت نور، رسالت خود را تبیین و انتشار معارف قرآن و عترت می‌داند و چه زیباست که آموزه‌های دین برای فرزندان‌مان اتفاق افتد تا به روایت امیرالمؤمنین(ع) همانند نقشی بر سنگ حک شود و راهنمای مسیرش در ادامه زندگی باشد.

از طرفی، جذب و تعامل با نوجوانان و ایجاد فضایی مطلوب برای او، تدابیر ویژه‌ای را می‌طلبد. نیاز است تا به نیازهای دوران نوجوانی پاسخی شایسته بدهیم و با ایجاد بستری مناسب، ضمن آموزش‌های مورد نیاز، فضایی دوستانه با همسالان ایجاد کنیم و زمینه تفریحات سالم و «با هم بودن» نوجوانان را فراهم آوریم.

لذا به مدد پروردگار یکتا و نور تابناک ولایت علی بن ابیطالب(ع)، پس از تلاش‌های فراوان و تشکیل کارگروه‌های تخصصی و با درنظر گرفتن دغدغه والدین و نیز نیازهای دوران نوجوانی، طرح جامع آموزش بلندمدت نوجوان با عنوان «همسفر نور» در واحد آموزش موسسه برنامه‌ریزی و تدوین گردید که در طول ۵ سال به امید خدا اجرایی خواهد شد.

چرا ۵ سال؟

تجربیات گذشته نشان می‌دهد که در دنیای رسانه، آموزش‌های مقطعی و کوتاه‌مدت، عملا تغییر چندانی در اندیشه‌ها و رفتارهای نوجوانان ایجاد نمی‌کند. به بیانی دیگر، تداوم و پیوستگی در آموزش در کنار جذابیت‌ها و دوستی‌ها، موجب اثرگذاری بیشتر و عمیق‌تر شده و به لطف خداوند منتهی به رفتار خواهد شد. از طرفی در طی دوران نوجوانی، کم‌کم عقل‌ها بارور می‌شود و انسان به فضای اندیشه و تعقل پا می‌نهد. بنابراین طوری برنامه‌ریزی شده که این طرح، تمام دوران نوجوانی را تحت پوشش قرار دهد.

امکانات

موسسه بیان هدایت نور فضاهای گسترده‌ و امکانات متعددی دارد که نقطه قوتی در طراحی مدل‌های مختلف آموزشی و دورهمی‌های نوجوانان است. اما برترین نقطه قوت‌مان محتوای عالی برگرفته از تفسیر قرآن، شرح نهج‌البلاغه و شرح صحیفه سجادیه توسط دانشمند گرانقدر، استاد محمدعلی انصاری است و شاگردان ایشان، مربیان و مدرسان نوجوانان‌مان خواهند بود.

سن ورود، چیدمان ترم‌ها و محدوده طرح

با توجه به نوع آموزه‌ها و مدت طرح، پذیرش تنها در محدوده سنی زیر صورت می‌پذیرد:

پسران: عزیزانی که امسال کلاس «ششم» یا «هفتم» را به پایان می‌رسانند.

دختران: عزیزانی که امسال کلاس «پنجم» یا «ششم» را به پایان می‌رسانند.

هر سال شامل دو ترم است. ترم اول تابستان که اندکی فشرده‌تر است و ترم دوم از مهر تا خرداد که تا حدودی بازتر و آسوده‌تر است. بنابراین کل آموزش در ۱۰ ترم (۵ سال) ارائه خواهد شد. جدول زیر گویای این زمان‌بندی است:

سال آموزشی
ترم اول
ترم دوم
سال اول
از تیر 1400 تا پایان شهریور 1400
از مهر 1400 تا پایان خرداد 1401
سال دوم
از تیر 1401 تا پایان شهریور 1401
از مهر 1401 تا پایان خرداد 1402
سال سوم
از تیر 1402 تا پایان شهریور 1402
از مهر 1402 تا پایان خرداد 1403
سال چهارم
از تیر 1403 تا پایان شهریور 1403
از مهر 1403 تا پایان خرداد 1404
سال پنجم
از تیر 1404 تا پایان شهریور 1404
از مهر 1404 تا پایان اسفند 1404
محدوده این طرح فعلا تنها شهر مشهد است. امید داریم با توسعه روزافزون فضاهای مجازی، به‌زودی بتوانیم محدوده تعریف شده را به بسیار فراتر از شهرمان گسترش دهیم.

محتوای آموزشی

ساختار کلی محتوای ارائه شده مبتنی بر خطبه ۷۶ نهج‌البلاغه امیرالمؤمنین(ع) است. امام(ع) در این خطبه به شکلی موجز، گام‌ها و مسیری الی الله را به تصویر می‌کشند تا راهنمای کسانی گردد که می‌خواهند در مسیر تربیت قرآن و عترت قرار گیرند و به سرمنزل مقصود برسند. ساختار کلی محتوای این خطبه در شکل زیر آورده شده است:

هر کدام از مراحل فوق شامل چندین فراز از سخنان امام(ع) است و برای هر فراز از کلام امام(ع)، آموزش‌های مرتبط استخراج شده است. برای آشنایی بیشتر با برخی عناوین آموزشی، برای هر کدام از گام‌های فوق، به عنوان نمونه چند عنوان آموزشی آورده‌ایم:

آمادگی و مهارت های اولیه (آمادگی و توسعه فردی)

شامل: شنیدن موثر، هنر یادگیری، مدیریت احساسات و کنترل خشم و استرس،کار تیمی، تفکر نقاد و پرسشگری، قدرت نه‌گفتن، هنر حل مسئله، مسئولیت‌پذیری و...

شناخت خداوند، اصول دین و اعتقادات

شامل: الگو و کارکرد آن، دوست و همنشین، آشنایی با صفات پروردگار و انس با خداوند، جایگاه انسان در هستی و سرنوشت او، اطاعت و بندگی، ارتباط صحیح با والدین و معلم، ضرورت انس با قرآن، نبوت و امامت و عقاید شیعه، ماهیت و کارکرد گناه، شیطان شناسی و...

اخلاص و عمل صالح

شامل: نیت و انگیزه عمل، اخلاص و ریا ، اثربخشی و بهره‌وری، چالش‌های عمل صالح، تغییر و تحول فردی، تغییر در سبک زندگی، روزی حلال و قناعت، سواد مالی و مدیریت درآمد، رسیدگی به جسم، اعتدال و میانه‌روی، تمرکز تلاش و اراده، مهارت اولویت‌‎بندی و انتخاب، حبط اعمال، سیره عملی و...

ارزیابی و پایش

شامل: هدف‌گذاری بلندمدت، استراتژی رسیدن به اهداف، تبیین مسیر و...

مبارزه با موانع درونی

شامل: معرفت نفس و مراتب آن، آسیب‌های نفس و مبارزه با آن، مهارت صبر و تقوا،کرامت انسان و عزت نفس، توهم و واقع بینی، شناخت دنیا و مبارزه با آرزوهای دراز، ارتباط حیات و مرگ و...

توسعه و بهبود

شامل: نحله‌های انحرافی و آسیب‌های تجربه‌گرایی، انس با قرآن نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه، توبه و مراقبه، تسلیم و پذیرش، محبت و رضا، فرصت‌طلبی مثبت، حق‌الناس و حقوق شهروندی، اصلاح ارتباطات با خداوند خلق طبیعت و خود، مکارم اخلاق، قطع وابستگی به دنیا و...

عمل‌گرایی

شامل: عملی کردن دانسته‌ها، اندوختن زاد و توشه و...

لازم به ذکر است که محتوای مورد نظر در ده ترم آموزشی متناسب با گام‌های فوق و با درنظر گرفتن سن نوجوان در هر مقطع، چیده شده است.

شیوه اجرا

استراتژی کلی در شیوه اجرا، تمرکز بر روی «یادگیری» است؛ نه صرفا آموزش و برگزاری کلاس. این امر مبتنی بر «آموزش پیوسته» و «تکرار» و «عملگرایی» است. برای این منظور، آموزش‌ها را به‌صورت ترکیبی از حضوری و مجازی خواهیم داشت. در سیستم سنتی، آموزش در مدرسه است و تمرین در خانه؛ اما در این طرح، در ابتدا، آموزش‌ها در قالب ویدیوهایی کوتاه ارائه می‌شود تا نوجوانان در خانه مشاهده کنند و سپس در هر هفته یک‌بار یا دو بار، در محیطی امن گرد هم می‌آیند تا داشته‌هایشان را مرور کنند و به بحث بگذارند؛ عمق بخشند و صد البته دوستی‌هایشان را محکم کنند.

همچنین، در این شیوه، علاوه بر مدرسان، سرمربی و مربیان نقش محوری در تربیت دارند و با ارتباط مداوم و دوستی مستمر و طراحی فرایندهای مرتبط با .آموزه‌ها، سعی در نهادینه شدن مفاهیم آموزشی در وجود نوجوانان خواهند داشت

جذابیت‌ها

در کنار آموزش‌های اشاره شده، به منظور ایجاد جذابیت برای نوجوانان‌مان، فعالیت‌هایی در نظر گرفتیم تا نیاز به تفریح سالم و دوستی‌ها را پاسخ دهیم: از جمله می‌توان به برنامه‌های فرهنگی در مکان‌های مناسب نظیر حرم مطهر حضرت رضا(ع) ، اردوها، طبیعت‌گردی، برنامه‌های ورزشی، بازدیدهای علمی، پارک‌های موضوعی و...اشاره کرد

این برنامه‌ها بنا بر نیاز و متناسب با شرایط آب و هوایی در تعطیلات آخر هفته برنامه‌ریزی خواهد شد و از والدین انتظار می‌رود تا شرایط استفاده از این برنامه‌ها را برای نوجوان فراهم آورند.

همراهی خانواده

بدون شک تلاش‌های ما بدون همکاری و همراهی خانواده‌ها نتیجه چندان مطلوبی ندارد و خانواده رکن اساسی و اصلی تربیت است. اعتقاد ما بر این است که این حرکت، حرکتی جمعی است که همه ارکان آن؛ از مدرسان و مربیان گرفته تا والدین و نوجوان، در موفقیت آن کاملا موثرند.

لذا مشارکت خانواده‌ها در برنامه‌های آموزشی و فعالیتهای فوق‌برنامه پررنگ و ضروری است. انتظارمان این است که والدین (خصوصا پدران گرامی) در این مسیر، زمانِ کافی صرف کنند و با موسسه کاملا همراه و همدل شوند.

حضور در آموزش‌های ویژه خانواده و برخی دورهمی‌ها، برنامه‌های مشترک زیارتی، ورزشی یا تفریحی پسران با پدران یا دختران با مادران و نیز حضور خانوادگی در اردوها و برخی فوق برنامه‌ها برای والدین مدنظر است.

مصاحبه

پس از ثبت‌نام اولیه، با والدین و نوجوانان مصاحبه‌ای خواهیم داشت تا بسنجیم که آیا توانِ یاری رساندن به فرزند عزیزمان را داریم یا نه. آنگاه پس از تایید مصاحبه، ثبت‌نام نهایی انجام خواهد شد.


ارتباط با ما

مشهد، بلوار ملک‌آباد، خیابان فرهاد، بین فرهاد ۲۲ و ۲۴، موسسه بیان هدایت نور

۰۵۱-۳۷۶۱۰۰۰۰

۰۹۰۲۷۸۹۳۳۴۴